Merhaba bu yazımızda sizlere pnomatik sıvı dolum makinaları hakkında biraz bilgi vereceğim. Bu pnomatik dolum makineleri ile yapacağınız dolumlar genellikle daha yoğun veya dolum hacimi yüksek ürünler için kullanılmaktadır. Volümetrik çalıştıkları için hacim işlemi yapıldığından dolayı kompresör yardımı ile sıvıların dolumları gerçekleştirilmektedir. Pnomatik makineler kompresör ile çalışmaktadır. Bu makineler kullanmak için kompresöre ihtiyacınız vardır. Kompresörün oluşturdu basınçlı havadan alınan güç ile pnomatik makineler çalışmaktadır. Pnomatik makinalar ayrıca volümetrik dolum yapmaktadır. Gramajı bilmemektedir. Belirlediğiniz oranda sıvıyı atmakta ve her seferinde yanı oranda pston gidip gelmektedir.

Pnomatik makineler nerelerde kullanılır?

Pnomatik makinaların kullanım alanları oldukça geliştir. Bir çok sektörde kullanılmaktadır. En yoğun olan ürünlerden tutur akışkan olan bir çok üründe kullanılabilir. Örnek olarak bal dolumu yapabilirken aynı zamanda parfüm gibi basit ürünleride doldurabilirsiniz.

Pnomatik makinaların çeşitleri nelerdir?

Pnomatik makinelerin 2 tipi mevcuttur. Bir tanesi üzerinde hunisi bulunan versiyonudur. bu tip versiyonlar krem gibi akışkan olmayan ürünler içindir. İkinci olan direkt olarak hortum ile sıvının çekilip atıldığı versiyondur bu versiyonda genellikle hortum ile çekilebilen sıvı ürülerde kullanılır.

Pnomatik dolum makinalarının neden dolum aralıkları vardır?

Pnomatik makinelerin dolum aralıklarının olmasının sebebi makinelerin volimetrik çalışmasıdır. Pistonlarının hacimleri belli oranda olduklarından dolayı alacağınız makinelin dolum oranlarını kontrol etmenizde yarar vadır. 5ml ile 50ml arası işlem yapan bir pnomatik makine ile 250ml ile 2500ml arası dolum yapan makine çok farklı birer cihazdır. Bunların pistonları onlara göre yapıldı için yapacağınız ürünlerdeki hassasiyette onlara göre olmalıdır.

Pnomatik makinelermi daha iyi yoksa elektronik sıvı dolum makinelermi?

Aralarında çok farkılar olsada kullanım alanlarına göre her içi cihazında kendine özgü avantajları mevcuttur. Hangisinin daha iyi olduğunu söylemek çok zor olsa gerek fakat uzun ömürlü ve dayanıklılık olarak pnomatik makineler çok daha uzun ömürlü ve evladiyeliktir.

Ülkemizde en çok pnomatik makinalarmı kullanılmaktadır?

Türkiye’de genellikle pnomatik cihazlar çok yaygındır. Özellikle yiyecek ve içecek sektöründe çok kullanıldıklarından piyasada en yaygın ürün tiplerindendir. Elektronik sıvı dolum makinaları %5 lik bir kısmı oluşturuyorsa kalan 95% lik kısmı pnomatik cihazlardır.

Pnomatik makinelerin bakımları nasıl yapılır?

Pnomatik makinelerin tiplerine göre değişiklik gösterebilir fakat genellikle çok fazla bir bakımları yoktur. Cihazların temiz tutulması en önemli unsurlardan bir tanesidir. Ayrıca belli sürelerde bir pnomatik cihazların o ringleri aşındığından veya sızdırmazlıkları azalğıdından değiştirilmeleri gerekbilir bu işlemlerde oldukça ucuz ve basittir.

Pnomatik makineler 304 veya 306 çelikmi olurlar?

Ülkemizdeki pnomatik makinelerin çok ama çok büyük bir bölümü çeliktir. Çelik olmasının yanında 304 veya 306 gibi seçenekleride mevcuttur. Genellikle 304 bile olması gıdada ve bir çok yerde kullanılabilmesine yetmektedir.

Pnomatik makineler neden çok pahalıdır? ,

Pnomatik makinelerin pahalı olmasının en önemli unsuru işçiliktir. Ülkemizde çelik kaynak işlemleri ve buna benzer işçilik çok pahalı ve çok yerde bulamayacağınız bir iş türü olmasından dolayı bu tip ürünlerin yapılması oldukça pahalıdır. Çelik metalinin yurtdışından gelmesi ve işlenmeside ayrıca fiyatı etkileyen unsurlardandır.  Yurtdışında satılan pnomatik makineler ucuzken Türkiye’de pahalı olmasının sebebide gümrük ve taşımacılık makiyetlerının yüksek olmasıdır.  Malesefki yurtdışında satılan uzak doğudaki makinelerin fiyatlarının Türkiye’ye geldiğinde 3 katına çıkmakta ve bu sebepten dolayıda satış yapan firmalar bu maliyetlerin üzerine karlarını eklemektedirler.