Merhaba, Bu yazımızda PG1 Modelimizin motor tipinden bahsedeceğiz. Bu makinemiz hidrolik motorludur. Bilindiği üzere hidrolik motorlar yağ gibi yoğun sıvıları basınçlı bir şekilde basmaya yararlar. Biz Pg1 modelimizde bu tip Rotary pompası kullanmaktayız. Bu pompa bronz metal başlıklıdır. Bu metal dişliler sıvıları iterek doldurmaktadır. Normal pompaların aksine sıvı itilerek doldurulduğu için yoğun olan sıvılarda bile sorunsuz kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Şemada görüldüğü üzere dişliler giriş tarafından gelen sıvıyı çeker ve çıkışa doğru iterler. İtme işlemi dişliler ve dış hazne tarafından gerçekleşmektedir.

Kullanılan dişliler ve diğer parçalar metal bronz dur. Dişli pompalar dolum makinamızda kullanılmaktadır ve istenilen hızda sorunsuz çalıştırıldıkları için hassasiyet oranları oldukça yüksektir.

 

 

 

Uygun hızlarda çalıştırıldıklarında dolum hataları oldukça minimumdur. Biz Pg1 dolum makinamızda bu tür dişlili pompaları kullanmaktayız. Kullanılan pompalar metal olduklarından hem uzun ömürlü olmasının yanında bakımada ihtiyaç duymazlar. Boşta çalıştırıldıklarında sorun yaşanmaz ve içerisinde tortu gibi şeyler motoru tıkamazlar.

Dolum Makinemizi kullanırken hidrolik pompasının sessiz ve titreşimsiz çalıştiğını fark edeceksiniz. Sıvıları iterek doldurduğu için titreşim ve ses yapmadıklarından bir çok ortamda kullanabilirsiniz.

Motorun çalişma prensibi aşağıdaki video da izleyebilirsiniz.